Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, ülkesinin Yunanistan'a yardım edeceğini ancak bunun ''dipsiz bir kuyu'' olmadığını bildirdi.

Schaeuble, SWR radyo kanalına yaptığı açıklamada, Yunanistan ve halkına karşı sorumluluklarının bilincinde olduklarını ifade ederek, ''Yunanistan'a yardım etmek için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Yardım edebiliriz ancak dipsiz bir kuyuya sürekli para akıtamayız'' dedi.

Her zaman nihai karar alınmadan önce tüm şartların yerine getirilmesi gerektiğini vurguladıklarını belirten Schaeuble, zamanın daraldığına ve tüm şartların yerine getirildiğine ilişkin kuşkuları bulunduğuna işaret etti.

Schaeuble, Yunanistan'ın iç politik durumuna bakıldığında sorunun, şimdi alınan kararların seçimlerin ardından geçerliliğini kimin garanti edeceği olduğuna dikkati çekerek, özellikle anketlerde favori olan Yeni Demokrasi Partisi olmak üzere Yunanistan'da tüm politik tarafların bu konuda taahhütte bulunmaya hazır olmadığını ve asıl sorunun bu olduğunu vurguladı.

''Yunanistan'ın içinde bulunduğu zor durum göz önüne alındığında bu ülkedeki bütün siyasi partilerin sorumluluklarının farkında olduğundan emin değilim'' diyen Schaeuble, Yunanistan'a İtalya örneğini vererek, İtalya'daki bütün politik güçlerin Mario Monti hükümetinin arkasında birleştiğini hatırlattı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Şubat 2012 Çarşamba, 15:16 Misafir yunanistani iflas etmis bir sirket gibi kayyuma devretmek lazim aksi takdirde tum ab yi cokertebilir.