Advertisement

Avrupa borç sorununun pençesinde can çekişedursun İsviçreli bilim adamları, uzayı temizlemek için "uzay temizlikçisi" adlı bir proje geliştirdi.

Lozan'daki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) Uzay Merkezi, "CleanSpace One" adlı uydunun yapımına başladı. Uydu, uzay çöpü olarak adlandırılan yörüngedeki atıklardan kurtulmak amacıyla üretilecek uyduların prototipini oluşturacak.

Enstitü tarafından yapılan açıklamada, uydunun 3-5 yıl içinde uzaya fırlatılacağı ve ilk görevinin İsviçre tarafından 2009-2010 yılları arasında uzaya gönderilen iki uydunun parçalarını toplamak olacağı belirtildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dünya'nın yörüngesinde 500 bin atık parça bulunduğunu ve bu parçaların uydu ile uzay araçlarına zarar verebilecek hızda hareket ettiklerini açıklamıştı.

Projenin 11 milyon dolara mal olacağı tahmin edilirken Avrupa'nın bir başka ülkesi Yunanistan'da halkın yüzde 20.9'u kayıtlı işsiz statüsünde bulunuyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Şubat 2012 Çarşamba, 14:52 Misafir türkiye 50 milyon tl desteklesin, tubitak da bundan daha iyisini yapsın, krize sebep olan para ile bu kıyaslanmamalı. sadece krizler panik yaptırır arge yi rafa kaldırır.