Advertisement

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin İngiltere'nin "yavaş ve belirsiz toparlanması" için oluşturabileceği riskleri bertaraf etmek için, gerekirse, teşvik programının genişletilebileceğini söyledi.

King, Londra'da, çeyrek dönem Enflasyon Raporunu'nu sunması ile birlikte, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Daha fazlasını yapmak isteseydik, yapabilirdik" dedi. King, Banka'nın tahvil piyasasının üçte birini kapsayan programının oldukça büyük bir rakam olduğunu ve oradaki tahvil miktarının her zaman artmakta olduğunu kaydederek, "Bunun pratik bir limit olduğunu düşünmüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

İngiltere Merkez Bankası, ekonominin dördüncü çeyrekte daralmasının ardından, varlık alım programını bu ay 325 milyar sterline (510 milyar dolar) yükseltti. Politika yapıcılar bugün enflasyon için tahminlerini yükselttiler ve yüzde 2 hedefinin üzerindeki seyrin iki yıl süreceğini ve bu hedefe geri gelmenin belki de üç yıl alabileceğini kaydettiler.

King, "Toparlanmanın seyri, bu yılın büyük bölümünde muhtemelen yavaş ve belirsiz olacak ve muhtemelen çeyrek dönemlerde büyüme ve daralma arasında zigzaglar olacak" dedi ve "Toparlanmaya en büyük risk, bazı üye ülkelerde yüksek borçluluk ve rekabetçilik sorununun olduğu Euro Bölgesi'ndeki gelişmelerden kaynaklanıyor" değerlendirmesinde bulundu.