Advertisement

Avrupalı yetkililerin Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini geciktireceği endişeleri, uluslararası piyasaları tekrar olumsuz etkiliyor. Euro değer kaybederken, hisse senetleri ve emtia grubu gün içindeki kazançlarını geri veriyor.

Euro dolar karşısında düşüşünü dördüncü güne de taşıdı ve yüzde 0.3 değer kaybederek, New York saati ile 09:43'te 1.3092 dolara indi. Avrupa ortak para birimi, 16 öenmli para biriminin 14'ü karşısında düştü. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, dün yüzde 0.4 düştükten sonra bugün yüzde 0.5 yukarıdaydı.  Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi 1,351 seviyesinin yakınlarında dalgalanıyor. Avrupa ülkelerinin CDS'leri altıncı günde de yükseldi. Emtia grubunu içeren S&P GSCI Endeksi, erken saatlerdeki yüzde 1.4'lük kazancının bir kısmını geri verdi ve yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu.

Euro Bölgesi maliye bakanları, Reuters'in birkaç Avrupa Birliği kaynağına dayandırdığı habere göre, Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketinin tümünü ya da kontrolsüz temerrütü önlemek için yalnızca bir kısmını ertelemeyi değerlendirmeye aldı.

Yunanistan ise, ikinci yardım paketine yönelik görüşmelerin engellerle karşılaşması ile birlikte, Avrupa'nın daha müreffeh ülkelerinin, Yunanistan'ı 17 üyeli Euro birliğinden çıkarmaktan bahsederek "ateşle oynadığını" kaydetti.