Advertisement

Çarşamba gecesi Yunanistan'ın kurtarma paketinin masaya yatırıldığı Euro Bölgesi maliye bakanlarının telekonferans görüşmesinde olumlu sinyaller yer yer öne çıksa da, kurtarma paketinin verilmesi kararı en erken 20 Şubat Pazartesi gününe ertelendi.

Eurogrup Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'ın kemer sıkma planını nasıl uygulayacağına ilişkin daha fazla fikir edinmeleri gerektiğini ve bu konudaki denetimlerin artırılmasına yönelik çalışmaların  yapılması gerektiğini söyledi.

Atina, Avrupa Birliği ve IMF'den 130 milyar euro değerindeki kurtarma paketini alabilmeyi umuyor; ancak Euro Bölgesi maliye bakanları bu kez planların uygulamasına ilişkin daha somut gelişmeler ve bağlılık istiyor.

AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan oluşan Troyka Heyeti, Yunanistan'dan bütçesinde ekstra 325 milyon euro daha kesinti yapmasını talep ediyor.

Öte yandan Juncker, Yunanistan'ın 2 koalisyon partisinden gelen yazılı teminatları, Troyla'nın Yunanistan'ın kamu borcunun sürdürülebilirliğine ilişkin analizini tamamlamasını ve Yunanistan-Troyka arasındaki ekstra 325 milyon euroluk konsolidasyon konusundaki teknik çalışmalardaki ilerlemelerden bahsederek, Yunanistan'da önceki günden bu yana önemli ilerleme kaydedildiğini aktardı.

ZAMAN DARALIYOR

Yunanistan'a ilişkin kararın en kısa zamanda alınması gerekiyor; zira ülkeyi 20 Mart'ta 14.5 milyar euro değerinde tahvil itfası bekliyor. Yunanistan bu itfayı gerçekleştiremezse temerrüte düşecek. Adeta çapraz ateşe tutulan ülkenin 2 koalisyon lideri de kurtarma paketini garantileyebilmek için, kemer sıkma planlarının uygulanmasına ilişkin Euro Bölgesi liderlerine yazılı taahhütte bulundu.

Aynı zamanda Lüksemburg Başbakanı olan Juncker, Yunanistan'ın kemer sıkma programları uygulamalarında denetimlerin artırılmasına yönelik daha sıkı bir mekanizma üzerinde çalışılması gerektiğini, ancak 20 Şubat'ta büyük ihtimalle kurtarma paketine dair kararın alınabileceğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Şubat 2012 Perşembe, 09:32 Misafir yunanistanın ab'den ayrılacağı neredeyse kesinleşti. daha fazla diretmenin de bir yararı olmayacak..