Advertisement

Yunanistan Maliye Bakanı, Avrupalı güçleri, ülkesini eurodan atmaya çalışmak ile suçlarken, Alman görevdaşı Yunanistan'daki seçimlerin sonrasına ertelenmesini ve ülkede siyasi partilersiz yeni bir hükümet kurulmasını önerdi.

Nisan ayında Yunanistan'ın merkez sol partisi Pasok'un başına geçmesi beklenen maliye bakanı Evangelos Venizelos'un sert ifadeleri, ülkesinin temerrütü önlemek için almaya çalıştığı kurtarma paketi konusunda uluslararası taleplerin iyiden iyiye arttığı bir sırada geldi.

Eurogrup'u kemer sıkma programlarını uygulayacaklarına ve taleplerin yerine getirileceğine ikna etmeye çalışan Yunan liderlerden koalisyondaki Yeni Demokrasi Partisi'nin ve Pasok'un liderleri Samaras ve Papandreou, Brüksel'e yazılı bir taahhüt yolladı.

Maliye Bakanları toplantısının ertelenmesinin ardından yapılan telekonferans görüşmesinde Almanya, Finlandiya ve Hollanda'dan oluşan AAA notlu Euro cephesi, Yunanistan ve kurtarma paketi konularındaki tutumlarını sertleştirdi. Telekonferansın öncesinde ise Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Yunanistan'ın seçimleri erteleyerek, Venizelos ve Samaras gibi siyasetçilerin yer almadığı teknokrat bir hükümet kurmasını önerdi.

Schauble'nin önerisine ise ilk tepki Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulias'tan geldi. Papulias, "çok fazla çalışmak zorundayız, ancak Sayın Schauble'nin hakaretlerini kabul edemeyiz" dedi. Papulias, Schauble ve diğer Finlandiya ve Hollandalı liderlerin, Yunanistan'a hakaret etme haklarının olmadığını söyledi.

Kıdemli bir Hollandalı yetkili ise, hâlen daha Ekim ayındaki programlarının taslağında, Yunanistan'ın finansal ve ekonomik görünümünü garantilemeye çalıştıklarını, ancak zamanın azaldığını ve Yunan liderlerden daha fazla işbirliği beklediklerini söyledi.