Advertisement

Asya Pasifik ülkesi Avustralya'da istihdam Ocak ayında son 14 ayın zirvesine çıktı. İşsizlik oranındaki sürpriz düşüş, merkez bankasının faiz indirimi molasını uzatacağına işaret etti.

Resmi istatistik ofisinin rakamlarına göre, Avustralya'da istihdamda geçtiğimiz ay 46,300 kişilik artış kaydedildi. Bu rakam Kasım 2010'dan bu yana en büyük sıçramaya işaret ederken, Aralık ayındaki düşüş de 35,600'e revize edildi. Bloomberg anketine katılan 25 ekonomistin medya tahmini, Avustralya'da istihdamın 10 bin kişi artacağı yönündeydi. Ülkenin işsizlik oranı da yüzde 5.1'e geriledi.

Traderların, önceki hafta yüzde 4.25'te sabit tutarak faiz indirimine ara veren Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens'ın 6 Mart'taki toplantısında da faizi değiştirmeyeceğini düşünmesi sonucunda hisse  senetleri düşüşe geçti. Merkez Bankası önceki çeyrekte her toplantıda Avrupa'daki borç krizinin küresel büyümeyi yavaşlattığı gerekçesiyle faiz indirimine gitmişti.

TD Securities Inc.'in Asya Pasifik bölgesinden sorumlu araştırma müdürü Anette Beacher, güçlü istihdam verilerinin RBA'in önümüzdeki ay faiz indireceği beklentilerini ortadan kaldırdığını söyledi.

Yatırımcılar, Stevens'ın 6 Mart'taki politika toplantısında faizlerde çeyrek puanlık indirime gitme ihtimalini yüzde 37 olarak görüyor. Bu oran bir önceki raporda yüzde 60 olarak gerçekleşmişti.