Advertisement

Altın, Yunanistan'ın ikinci yardım paketini alacağı ve böylece temerrütten kurtulacağına yönelik iyimserlik sonucu doların gevşemesi sonrası, değerli metale yönelik alternatif varlık talebinin artması ile birlikte, bu ayki ilk haftalık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Spot altın yüzde 0.2 yükselerek, Singapur saati ile 12:04'te ons başına 1,731.57 dolara çıktı ve bu haftayı yüzde 0.6 kazançla geçirmeye hazırlanıyor. Nisan teslimatı Comex altın kontratı yüzde 0.3 artarak ons başına 1,733 dolara yükseldi. Bu kontrat da haftayı kazançla bitirmeye hazırlanıyor. Platin yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1,633.75 dolara ulaştı. Metal, Ocak 2008'den bu yana en uzun süreli yükseliş dönemi olan altı haftalık çıkışın ardından bu haftayı yüzde 1.6 düşüşle kapatmaya yöneldi.

Üç Euro Bölgesi yetkilisine göre, Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunanistan'ın borcunu azaltmak için, elindeki 50 milyar euroluk Yunan tahvilini yeni Yunan tahvilleri ile değiştirerek, özel sektöre tahvil takası için yol açacak. Yunan hükümet sözcüsü Pantelis Kapsis, Euro Bölgesi maliye bakanlarının 20 Şubat'ta ikinci yardım paketini onaylamasını beklediğini söyledi.

Sydney'de Fat Prophets analistlerinden David Lennox, "Bu, sonraki olay. Piyasa bundan ne çıkacağını bekleyecek ve bunu alacak." dedi ve "Dolardaki düşüş altın fiyatlarının biraz yükselmesini destekleyebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi dün yüzde 0.4 düştü ve bugün fazla bir değişiklik göstermedi. Bloomberg verilerine göre, ABD para birimi bugün, önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kaybetti.


BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Şubat 2012 Cuma, 10:36 Misafir altındaki hayal kırıklığım devam ediyor.5 aydır zarar