Advertisement

Petrol fiyatları, ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğu yolundaki işaretler ve Yunanistan'ın kurtarılmasına yönelik iyimserliğin talep görünümünü iyileştirmesi ile birlikte altı haftanın en yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor.

Petrol vadeli kontratları fazla bir değişiklik göstermedi ve ABD'de işsizlik başvurularının 2008'den bu yana en düşük seviyesine inmesinin etkisi ile bu yılın en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Konuya yakın iki kaynağa göre, Avrupalı hükümetler Yunanistan'a verilecek acil yardımın faizini düşürmeyi ve ikinci kurtarma paketi için doğacak finansman açığı için Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) desteğini sağlamayı değerlendiriyor. Brent petrolü ile Nymex petrolü arasındaki fark son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Tokyo'da Astmax Ltd. emtia fon yöneticisi ve yıl sonunda Brent petrolünün varil başına 155 dolara ve Nymex petrolünün 145 dolara çıkacağı tahmininde bulunan  Tetsu Emori, "Önümüzdeki birkaç ay için, petrol piyasasının talep tarafı daha iyiye gitmeli" dedi ve "Avrupa'da petrol talebi, Yunanistan'a bağlı sorunlardan dolayı güçlü değil. Sorunların çözümünden sonra, gelişmiş ekonomiler daha iyi duruma gelecek" değerlendirmesinde bulundu.

Mart vadeli Nymex petrol kontratı 15 sent yükselerek, Singapur saati ile 12:55'te varil başına 102.46 dolara geldi. Fiyatlar dün 51 sent ya da yüzde 0.5 yükselerek varil başına 102.31 dolara çıkmış ve 4 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Kontrat bu hafta yüzde 3.8 ile 23 Aralık ile biten haftadan bu yana en hızlı yükselişini gösterdi. Petrol, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 19 kazandırdı.

Nisan vadeli Brent türü ham petrolün varil fiyatı 21 sent yükselerek 120.32 dolara çıktı. Kontrat dün 1.18 dolar ya da yüzde 1 yükselerek varil başına 120.11 dolara çıkmış ve son sekiz ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirmişti. Brent petrolü ile Nymex petrolü arasındaki fiyat farkı 17.56 dolar ile son bir haftanın en yüksek düzeyine çıktı. Bu fark 14 Ekim'de 27.88 dolar ile rekor seviyeye çıkmıştı.