Advertisement

ABD ekonomisindeki büyüme sinyalleri ve Asya Borsalarındaki kazançların güvenli varlık talebini düşürmesinin etkisiyle yen, önemli para birimlerinin hepsi karşısında değer kaybetti. Yen, dolar karşısında da 3 ayın en düşük seviyesini kaydetti.

ABD'de bugün açıklanacak olan ve 4. kez yükselişe işaret etmesi beklenen öncü göstergelerin öncesinde dolar, 16 önemli para biriminin 13'ü karşısında geri çekildi. Yeni Zelanda doları, ülkenin merkez bankası başkanı Alan Bollard'ın ekonominin sanılandan daha büyük olabileceğini söylemesinin ardından değer kazandı. Euro, yen karşısında Yunanistan'ın 20 Şubat'taki Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından ikinci kurtarma paketini alacağına ilişkin iyimserlik üzerine 2. gününde de primlendi.

Yunanistan'a dair iyimserliğin risk iştahını olumlu etkilediğini söyleyen Singapur'daki Forecast Pte'nin Döviz stratejistlerinden Lee Wai Tuck, hisse senedi piyasalarının da yukarıda seyrettiğini belirterek, yende çok fazla düşüş olmasını beklemediğini, ancak şu anda yatırımcıların satışa geçtiğini aktardı.

Japon yeni, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 79.07 seviyesine geriledi. Yen, daha erken saatlerde 79.18 düzeyinden 2. Dünya Savaşı sonrası zirvesini kaydettiği 31 Ekim'den bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Yen, euro karşısında da yüzde 0.1 düşüşle 103.83'ten işlem gördü.

Dolar, euro karşısında 1.3131 seviyesinde seyrediyor. Yeni Zelanda doları, ABD doları karşısında yüzde 0.4 kazançla 83.67 ABD centine yükselerek, haftayı yüzde 1.2 yukarıda tamamladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 primlendi.