Advertisement

Yunan tahvillerinde zarar yazmak ve baskılar ile mücadele etmek zorunda kalmak istemeyen Avrupa Merkez Bankası, elindeki Yunan kağıtlarını yeni bonolar ile takas edecek.

3 Euro Bölgesi yetkilisi, AMB'nin Yunan tahvillerini, nominal değeri ve özellikleri aynı olan yenileriyle takas edeceğini, tek farkın ise  bankanın zarar yazmayı önlemesi olacağını açıkladı. Yetkililerden birisi tahvillerin nominal değerinin 50 milyar euro olacağını söyledi. AMB sözcüsü ve Yunanistan Maliye Bakanlığı'nın Ekonomik Danışmanlar Konseyi'nin başkanı Giorgios Zanias da konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.

Yetlililer Takas işleminin 20 Şubat Pazartesi'ye kadar tamamlanabileceğini söyledi. Bu durum, temerrütü önlemeye çalışan borç krizindeki ülkenin özel sektör kreditörlerinin 100 milyar euroluk zarar yazmayı öngören borç takası işlemlerinin başlatılmasının da yolunu açabilir. Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini ve borç takası anlaşmasını görüşmek üzere 20 Şubat'ta Brüksel'de bir araya gelecek.

CAC olarak bilinen toplu müdahale antlaşmasınan muaf olmak, Avrupa Merkez Bankası'nın gelecekte Yunan tahvillerinde istenmeyen zararları yazmak zorunda kalmayacağı anlamına gelecek. Ancak bu durum, yeterli sayıda özel sektör kreditörünün gönüllü borç takasında anlaşmaması hâlinde olabilir.

CAC'lar kreditörlerin hepsinin onayını gerektirmeden tüm tahvil sahiplerini toplu olarak zarar yazmak zorunda bırakıyor. Yetkililer, AMB'nin alacağı yeni Yunan tahvillerinin CAC'lardan muaf olduğunu belirtiyor.