Advertisement

Gelişen piyasa hisse sentleri, ABD ekonomisinin güçlenmekte olduğunu işaret eden evriler ve Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini alacağına dair iyimserlikle yükseldi. Bu hareket sonucu, gösterge endeks son bir haftanın zirvesine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 yükselerek, Singapur saati ile 15:42'de 1,060.51 puana çıktı. Endeks bu hareketle birlikte 9 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Gösterge endeks bu hafta yüzde 1.8 yükseldi. Hindistan'da Sensex Endeksi yüzde 1.3'lük çıkış gerçekleştirdi. Filipinler Borsası Endeksi yüzde 2.4 yükselerek rekor seviyeye çıktı.

Amerika'da işsizlik başvuruları geçen hafta 2008'den bu yana en düşük seviyesine düştü ve konut başlangıçları beklenenden daha hızlı arttı. Konuya yakın iki kaynağa göre, Avrupalı hülkümetler, Yunanistan'a verilecek acil yardıma uygulanacak faizi düşürmeyi ve ikinci kurtarma paketinde doğabilecek finansman açığı için Avrupa Merkez Bankası'nın katkı vermesini değerlendiriyor. Öte yandan, Citigtroup Inc.'nin, gelişen piyasalar hisse senedi fonlarına, 15 Şubat ile biten haftada 2.2 milyar dolar giriş olduğunu kaydetmesi de hisse senetlerine destek oldu.

Bangkok'da BBL Asset Management Co. CEO'su Voravan Taraphum, "ABD'de  istihdam ve diğer bazı veriler iyileşme işaretleri gösteriyor" dedi ve "Bu, ABD'de kademeli toparlanma konusundaki iyimserliği artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Markus Rosgen başkanlığındaki Citigroup analistleri, EPFR Global'den derledikleri verilere dayanarak bugün yayınladıkları raporlarında, gelişen piyasa hisse senedi fonlarına bu yılki girişlerin 19 milyar doları bulduğunu ve 2011 yılında 34 milyar dolarlık çıkış olduğunu kadettiler.