Advertisement

ABD'de beklentinin üzerinde gelen ekonomik veriler ve Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini garantileyeceğine dair iyimserliğin gelişen piyasa varlıklarının talebini desteklemesiyle Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde güçlendi.

Küresel kaynakların bu hafta sattıklarının 663 milyon dolar üzerinde Güney Kore, tayvan ve Tayland varlığı satın alırken, haftanın ilk üç gününde sattıklarının 363 milyon dolar üzerinde Hint varlığı almasının etkisiyle, Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu haftayı artıda kapamaya hazırlanıyor.

2 kaynaktan alınan bilgiye göre, Avrupalı hükümetler Yunanistan'ın acil durum kredilerinde faizleri düşürmeyi ve kurtarma paketinin finansmanındaki açığı azaltmak için Avrupa Merkez Bankası'nın desteğini kullanma seçeneğini gözden geçiriyor.

Avrupa'nın Yunanistan'ın temerrüte düşmesine izin vermeyeceğini ve büyük ihtimalle ikinci kurtarma paketini vereceğini belirten Tokyo'daki Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın Asya ve gelişen piyasalar takımının baş traderı Shigehisa Shiroki, fonların Asya'ya akmaya devam edeceğini, bölge paralarının da kademeli değerlenme trendini sürdüreceğini söyledi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.7 kazançla 1,124.15'e, Endonezya rupisi de yüzde 0.7 artışla 9,028 seviyesine yükseldi. Malezya ringgiti yüzde 0.5 güçlenerek 3.0480 düzeyine çıkarken, Filipin pezosu da yüzde 0.4 sıçrayarak 42.675'ten işlem gördü. Asya'daki yen hariç en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Asya Dolar Endeksi bugün ve bu haftayı yüzde 0.1 yukarıda sonlandırdı.

Dün ABD'de açıklanan istihdam rakamları, 11 Şubat'ta sonlanan haftada Mart 2008'den bu yana en düşük sayıda işsizlik başvurusu yapıldığını gösterdi. ABD'de konut başlangıçları da Ocak'ta beklentinin üzerinde hızda yükseldi.