Advertisement

Biri, iki arkadaşın doktora teziydi. Diğeri ise kendi bilgisayarını oluşturmak için bir garajda birikimlerini bir araya getiren iki genç adamın fikri olarak doğdu. Bir köşede ilk anda dünyanın en popüler arama motoru olan ve her ay 100 milyon ziyaretçisi olan bir dev…Diğer köşede de Yunanistan’ın toplam borcunu karşılayabilecek kadar nakti olan dünyanın en değerli şirketi var. Google ve Apple mücadelelerini halen her gün sürdürüyor. Amaç ise devler savaşında kesin bir kazanan bulmak.

Android ‘Elma’ yı yemek istiyor

Eğer Apple, Google ile mücadelesinde herhangi bir sapma görüyorsa, buna Android’in hızlı yükselişi neden olmuş olabilir. Arama devi Google işletim sistemindeki 2010 yılı rakamlarını 2 katına çıkarak, 2011 yılında akıllı telefonlardaki Pazar payını %50’ye çıkardı. Buna karşılık Apple, 2011 yılı boyunca pazardaki düşüşüne rağmen 2011’in son çeyreğinde 37 milyon satılan iPhone ve iPhone S ile önemli bir geri dönüş yaşadı. iPhone 4S’in piyasaya sürülmesi Apple’a %23,8 Pazar payı olarak geri döndü.

2012 tahminlerine bakmak gerekirse, Digitimes tarafından yapılan bir araştırmaya göre önümüzdeki yıl 286 milyon Android satılarak %57,6’lik pazar payına ulaşacak. Öte yandan Apple’ın ise  %18,1 Pazar payıyla 121 milyon iPhone satacağı öngörülüyor.

Devler Savaşındaki mücadele tablet piyasasında daha açık şekilde sürüyor. iPad 3’ün önümüzdeki dönemde gelişi, Apple’ın hâkimiyetini artırabilir. Strategy Analytics’e göre, 2011’in son çeyreğindeki Apple’ın tablet piyasasındaki pazar payı %58 idi. 2011’in son 3 ayında 15,4 milyon iPad satılırken, buna karşılık 10,5 milyon SO Android (Google tablet piyasasındaki işletim sistemi) satıldı.

Sıra TV’de

İki teknoloji devinin rakip olduğu alanlar artmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıl Google’ın kendi işletim sistemleriyle donatılmış yeni akıllı televizyonlarıyla rekabet edebilmek için Apple’ın kendi televizyonunu piyasaya sürmesi bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Wall St. Journal’ın haberine göre, Motorola’yı bünyesine katmasıyla birlikte Google, kendi müzik ve dijital içeriklerini yürütmek için bir ev cihazı üzerine çalıştığı gelen haberler arasında. Google’un bu atağı, Apple gibi bir ekosistem oluşturarak kendi donanım ve yazılım üretimini ürün yelpazesine uyarlaması için ilk adım teşkil edebilir.

Ayşe iyigündoğdu (aiyigundogdu@bloomberght.com)

Bloomberg HT Araştırma

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Şubat 2012 Cuma, 14:19 Misafir çok iyi bi araştırma olmuş elinize sağlık