Advertisement

Yunanistan hükümeti ikinci kurtarma paketi için AB ve IMF tarafından istenen 325 milyon euroluk kesinti boşluğunun ana ve ek emeklilik maaşlarından yapılacağını duyurdu.

Buna göre 1300 euronun üstündeki maaşlardan yüzde 12 kesinti yapılacak, buna kamu kurum ve bankalarının yüksek maaşlı birinci sınıf emeklileri de dahil olacak. Denizcilerin emekliliklerinden kesinti oranı yüzde 7 ile sınırlı tutulacak.

Ek emekliliği 200-250 euro arasında olanlardan yüzde 10, 250-300 euro arasında olanlardan yüzde 15, 300 euro üzerindekilerden yüzde 20 kesinti yapılacak. Ek emekliliği 200 euro altında olanlardan kesinti yapılmayacak.

Çalışma Bakanlığı kaynakları kesintilerden elde edilecek toplam tasarrufun 400 milyon euro civarında olacağını ve istenen miktarı geçtiğini, bu yüzden diğer bakanlıklardan yapılacak kesintilerin de buna göre azaltılacağını kaydetti.

Eurogroup, pazartesi yapılacak toplantısında 325 milyon euroluk kesintinin kaynağının verilmesini ve hükümeti oluşturan iki büyük partinin liderlerinden yazılı taahhüt istemişti.

PASOK lideri Yorgo Papandreu ve Yeni Demokrasi Partisi lideri Andonis Samaras yazılı taahhütlerini ulaştırmıştı.