Advertisement

Bu hafta piyasalar Yunanistan'dan gelen haberleri fiyatladı ve volatil seyir izledi. Piyasalarda ülkeye dair gelen olumsuz haberlerle kar satışları yaşanırken  olumlu haberler de pozitif etki yarattı. Bugün ise Avrupa Birliği Maliye Bakanları'nın Pazartesi günü gerçekleşecek toplantısında 2. yardım paketine dair onay alınacağı beklentisi havayı olumluya çevirdi.

Paris CAC 40 ve Alman DAX'ta yüzde 2'lere yaklaşan kazançlar görüldü. Avrupa'da birçok Borsa günü yükselişle tamamlarken Euro/Dolar paritesinde bu hafta iniş çıkışlı seyir görüldü. Bugün ise paritede yeniden yükseliş yaşandı.

ABD borsaları da Yunanistan'a dair iyimserlikle desteklendi. S&P 500 Endeksi üç yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Endeks yerel saatle 3:05'te yüzde 0.2 artarak 1,360.66 puan oldu. Dow Jones yüzde 0.4 oranında artarak 12,954.49 puan oldu. Nasdaq bileşik endeksi ise 08,07 puanlık düşüşle 2.951,78'den kapandı.

ALTIN DÜŞTÜ, PETROL YÜKSELDİ

Bugün altın ve gümüş fiyatları geriledi. Altın yüzde 0.5'lik yükselişinin bir kısmını iade etti. Nisan teslim altın Comex'te 1,725.90 dolara geriledi. Mart teslim gümüş kontratı ise yüzde 0.5'lik gerilemeyle 33.216 dolar oldu.

Petrol fiyatları Yunanistan iyimserliğiyle yükseldi. Mart teslim kontrat 103.24 dolara kadar yükselerek 10 Mayıs'tan beri zirve seviyeye yükseldi. Bakır ise Çin'de büyümenim yavaşladığına dair işaretlerle değer yitirdi.

Gelecek hafta dış gündemde yine Yunanistan konusu ön planda olmaya devam edecek. Yurt içinde ise Salı günü gerçekleşecek PPK toplantısı da öne çıkacak. Merkez Bankası'nın bu toplantıda ekstra sürpriz açıklama yapması beklenmiyor.