Advertisement

ABD hisse senetleri, Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini alacağı yönündeki iyimserlik ve beklenenden daha iyi çıkan ekonomik verilerin desteği ile geçen haftayı kazançlı geçirdi. Bu çıkışla birlikte, gösterge endeks Standard & Poor's 500 (S&P 500), Nisan ayında bu yanaki zararlarını neredeyse sildi.

S&P 500 Endeksi'ndeki 10 grubun tümü yukarı yönde hareket ederken, enerji ve teknoloji grupları, en az yüzde 1.7 yükselerek, en çok kazandıran gruplar oldu. Hewlett-Packard Co., Home Depot Inc. ve Intel Corp., yüzde 2.6'nın üzerinde değer kazanarak, Dow Jones Endeksi'ndeki yükselişe öncülük etti. Frontier Communications Corp., borcunu azaltmak için temettüsünü kısması sonrası yüzde 18 yükseldi. Apple Inc. ilk kez 500 dolar seviyesini aştı.

S&P 500 Endeksi geçen hafta yüzde 1.4 yükselerek 1,361.23 seviyesinden haftayı kapadı ve son sekiz haftanın yedisinde yukarı yönde hareket etti. Endeksin, Nisan-Ekim dönemindeki yüzde 19'luk kaybı geri alması için yalnızca 3 puan daha yükselmesi gerek. Endeks, 1,363.61 puanı aşarsa, 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış olacak. Dow Jones Endeksi ise 148.64 puan ya da yüzde 1.2 yükselerek 12,949.87 puana çıktı.

New York'ta Security Global Investors'tan Mark Bronzo, "Yunanistan'a çözüm için söz verildiğini ve çözüme yaklaşıldığını gördük" dedi ve "ABD ekonomik verileri, özellikle istihdam cephesinde, iyi çıkmaya devam ediyor. Bu nedenle, piyasa yukarı hareketine devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Küresel hisse senetleri, Almanya'nın Yunanistan'ın, borç takası konusunda anlaşma ile birlikte, 130 milyar euroluk (171 milyar dolar) ikinci yardım paketini kısa bir süre içinde alacağına güvendiğini kaydetmesinin ardından yükseldi. Almanya Başbakanı Anegla Merkel, İtalya Başbakanı Mario Monti ve Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos dün telekonferans yoluyla Yunanistan'ın durumunu görüştü ve liderler, maliye bakanlarının kalan konuları 20 Şubat'taki toplantıda çözeceği konusunda iyimser olduklarını kaydettiler.