Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yunanistan'a doğalgaz akışının dün itibariyle başladığını belirterek, ''Önceki gün Yunan meslektaşım beni aradı. Zor durumda ve sıkıntıda olduklarını söyledi. Şahsen ben dayanamadım. Dolayısıyla Yunanlı meslektaşımızın ricasını kırmadık. Dün gaz akışını başlattık'' dedi.

Bakan Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Kayseri Düşünce ve Atılım Derneği'nin birlikte organize ettiği ''2023 Türkiye Vizyonunda Kayseri Turizmi'' konulu toplantıya katılmak üzere geldiği Kayseri'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de ve özellikle Avrupa'da çok ağır kış şartları yaşandığını ancak Türkiye'de enerji konusunda bir sıkıntı öngörülmediğini söyledi.

Türkiye'ye doğalgaz gelişi konusunda bazı ülkelerden kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını buna istinaden de Yunanistan'a Türkiye'den giden doğalgazda bir azalma yaşandığını hatırlatan Bakan Yıldız, önceki gün kendisini telefonla arayan Yunanistan Enerji Bakanı'nın anlattıklarından çok etkilendiğini ve görüşmenin ardından Yunanistan'a dün itibariyle doğalgaz akışının başlatıldığını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yunanistan'ın da içinde bulunduğu Avrupa kıtasında ağır kış şartları nedeniyle 600'e yakın kişinin hayatını kaybettiğini belirterek şunları söyledi:

''Geçen hafta gerek batı hattında, gerek Azerbaycan ve İran doğalgaz boru hatlarından kaynaklanan sıkıntılardan dolayı Yunanistan'a verilen doğalgazda basınç düşüklüğü olmuştu. Gazı verememiştik. Önceki gün Yunan meslektaşım beni aradı. Zor durumda ve sıkıntıda olduklarını söyledi. Şahsen ben dayanamadım, çünkü aynı şeyleri bizler hissediyoruz. Her bakan kendi sorumluluğu çerçevesinde kendi vatandaşlarına bu sıkıntıyı yaşatmak istemiyor.

Ukrayna'ya gittiğimde oradaki meslektaşımdan rica ettim, depolarındaki gazlardan bize biraz gaz verecekler. Biz de bir şeyler yapacağız, dolayısıyla Yunanlı meslektaşımızın ricasını kırmadık. Dün gaz akışını başlattık. Bizler vatandaşımızın her türlü sıkıntısını karşılayabilecek durumdayız. Bu manada bir kesinti öngörmüyoruz. Gerçekten çok olumsuz hava koşulları var. Avrupada soğuktan ölenlerin sayısı 600'e yaklaştı. Türkiye'de de kar yağışından dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Ama enerji konusunda bir sıkıntı öngörmüyoruz.''

Olumsuz hava şartlarının insanlar için rahmet olduğuna inandığını da kaydeden Bakan Yıldız, vatandaşların özelikle bu günlerde çok daha dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunarak, şöyle devam etti:

''Olumsuz hava şartları yaşanıyor ama bu aslında rahmet. Kar yağışı nedeniyle hidroelektrik santrallerimize inşallah su dolmuş olacak. Yeraltı su seviyeleri yükseliyor. Bunlar Türkiye için önemli şeyler. Her nimetin bir külfeti var. Külfetine katlanacağız ama nimetine de inşallah ulaşacağız.

Dün Kırıkkale'de kaza yapan Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Kayseri'ye geldik. Yaklaşık 10 saat sürdü. Vatandaşlarımız karayollarında daha dikkatli olmalarını arzu ediyorum.''

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da hava muhalefeti dolayısıyla toplantıya katılamadığı bildirildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Şubat 2012 Pazar, 19:18 Misafir yunanistan aynı şeyi bize yapar mıydı acaba diyorumm..cevabım net kesinlikle hayırrrr...adamlar şu kriz anında bile türkiye bize savaş açacak diye sınıra telörgü döşüyor..merkel teyzeleri azarladı da öyle bıraktılar...yağmurlu havada su yok bunlara...
19 Şubat 2012 Pazar, 16:45 Misafir bildiğim kadarı ile zaten yunanistan dan 500 milyon usd gaz alacağımız var ve enerji bakanlığı "komşum ne zaman öderse" babıbda bir açıklama ile ertelemişti. uluslararası piyasada böyle duygular olmaz yunanistan ya paramızı versin ya da tahkime gidelim ya da daha büyük bir teminat göstersin bize, ticaret böyle olur... aynı durumd olsak ülke çoktan sevr e tabiydi....
18 Şubat 2012 Cumartesi, 22:25 Misafir benim doğalgaz kesik zor durumdayım bakanım açtır bi zahmet