Advertisement

İrlanda Sosyal Koruma Bakanı Joan Burton, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) İrlanda'daki ekonomik krizde rolü olduğunu kabul etmesini istedi.

İrlanda basınında çıkan haberlere göre Burton, Brüksel'de verdiği konferansta, krizinin sorumluluğunun öncelikle İrlanda'da olduğunu, bununla birlikte Avrupa kurumlarının da krizde rol oynadığının kabul edilmesi gerektiğini söyledi. "Eğer krizin üstesinden gelecek ve yeni bir krizi önleyeceksek, AMB dahil herkes özeleştiri yapmalı" diyen Burton, AMB'nin para politikalarının krizin patlak vermesinde oynadığı rolün "tarihsel bir gerçeklik" olduğunu belirtti.

Kriz nedeniyle bazı İrlandalıların AB'ye bakışının olumsuz yönde değiştiğini kaydeden Burton, Almanya ve Fransa arasındaki ittifakın zaman zaman borç buhranını derinleştirdiğini de ifade etti.

İrlanda Sosyal Koruma Bakanı Joan Burton, daha önce yaptığı açıklamalarda, AB ve IMF ile 2010 sonunda 85 milyar euroluk kredi paketi üzerinde anlaşan ülkesinin ikinci bir yardıma ihtiyaç duyabileceğini söylemiş, bu görüşü Başbakan Enda Kenny ve Maliye Bakanı Michael Noonan'dan destek görmemişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Şubat 2012 Pazartesi, 12:50 Misafir suratle ab yi terk edin cünkü daha kötüsü cok yakında fazla zaman kalmadı ab nin dağilma süreci 2012 nin temmuz ayından itibaren başlıyor