Advertisement

Çin, Avrupa borç krizinin ve soğuyan emlak piyasasının ekonomiye tehdit oluşturması üzerine, bankaların rezerv olarak kenarda tutmak zorunda olduğu nakit miktarını son üç ayda ikinci kez düşürdü. Çin Merkez Bankası, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, 24 Şubat'tan itibaren geçerli olmak üzere, zorunlu karşılık faizini 50 baz puan düşürdüğünü duyurdu. Çin'in büyük bankaları için zorunlu karşılık faizi bu karar sonrası yüzde 20.5'e düşmüş olacak.

Çin, küresel hisse senedi piyasalarının ABD ekonomisindeki güçlenme işaretlerinden ve Avrupa'nın mali krizinin kontrol altına alınacağı yolundaki iyimserlikten destek alarak yükselmesine karşın, para politikasını gevşeten Japonya'yı takip etti. Merkez Bankası Başkanı hou Xiaochuan'ın kurmayları, ülkenin büyük şehirlerin çoğunda konut fiyatlarının Ocak ayında düştüğünü gösteren verinin hemen ardından harekete geçti.

Hong Kong'da Societe Generale SA ekonomisti Yao Wei, "Çinli politika yapıcılar iç büyümedeki olası daha derin yavaşlamadan çok fazla endişe duyuyor" dedi. Australia & New Zealand Banking Group Ltd.'nin hesaplamalarına göre, 50 baz puanlık bir zorunlu karşılık faizi indirimi piyasaya 400 milyar yuan (63 milyar dolar) ekleyebilir. UBS AG'ye göre ise bu miktar 350 milyar yuan olacak.