Advertisement

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İran'ın nükleer programı ile ilgili müzakerelerin İstanbul'da yapılacağını açıkladı.

Salihi, düzenlediği basın toplantısında, müzakereler kapsamındaki yeni toplantının İstanbul'da yapılacağını kaydetti.

İran, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan '5 artı 1' grubuyla nükleer müzakerelere hazır olduğunu bildirmişti.

İran, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan "5 artı 1" grubu ile İstanbul'da yapılacak nükleer müzakerelerin tarihi için karşı taraftan haber beklediğini bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, 5 artı 1 grubuyla yakında yeniden başlaması planlanan nükleer konulardaki müzakerelerin İstanbul'da yapılacağını belirtti.

Müzakerelere başlanması önerisine olumlu cevap verdiklerini kaydeden Salihi, müzakere zamanınına ilişkin ise karşı taraftan haber beklediklerini söyledi.

Salihi, ''Olumlu bir bakış açısı ve iyi niyetle müzakerelere başlayacaklarını, aynısını karşı taraftan da beklediklerini'' ifade etti.

İran ve 5 artı 1 ülkeleri en son geçen yıl Ocak ayında İstanbul'da müzakerelerde bulunmuş, ancak görüşmelerde kayda değer ilerleme sağlanamamıştı.