Advertisement

Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'nin kapalı bulunan ya da açık olduğu halde ilerleme sağlanamayan 8 müzakere başlığını ileri götürecek bir plan hazırladığı iddia edildi.

Rum Fileleftheros gazetesi, ''Sekiz Türk Başlığı Konusunda Şok Hareket – Komisyon 'Olumlu Ajanda' Çerçevesinde Yetkilerini Aşmayı Planlıyor'' başlıkları altında verdiği haberde, AB Komisyonu'nun, aralarında Güney Kıbrıs'ın bloke ettiği bazı başlıkların da bulunduğu sekiz başlığın ileri götürülmesini sağlayacak bir plan uygulamaya hazırlandığını öne sürdü.

AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve Türkiye'nin ortaklaşa başlattığı girişimin hedefinde, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerini canlandırmak olduğu, bu çerçevede Komisyon'un üç aşamalı plan hazırladığını ileri sürülen haberde, ''İngiltere'nin talimatıyla başlatılacak paralel süreç çerçevesinde Komisyon, Güney Kıbrıs'ın bloke ettiği Temel Hak ve Adaletin Dağıtılmasına ilişkin 23 ve Adalet, Özgürlük, Güvenlik isimli 24. başlıkları müzakereye açmayı hedefliyor'' ifadesine yer verildi.