Advertisement

Japonya, güçlü yen ve zayıf küresel talebin imalatçıların kârlarını düşürmesi ve ülkenin geçtiğimiz yılki deprem ve tsunamiden toparlanma sürecini yavaşlatması sonucunda Ocak ayında rekor seviyede dış ticaret açığı verdiği.

Japon Maliye Bakanlığı'nın rakamlarına göre ülkenin dış ticaret açığı 1.48 trilyon yen açık verirken, ihracatta da yıllık bazda yüzde 9.3 düşüş oldu. Ticaret açığındaki artış enerji ithalatlarının artışından kaynaklandı. Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin medyan tahmini Japonya'nın ticaret açığının 1.46 trilyon yen olarak gerçekleşeceği yönündeydi.

Ticaretteki düşüş, JP Morgan'ın, ülke ekonomisinin 2011'in son çeyreğinde küçülmesinin yeniden inşa süreciyle yeniden artıya döneceği öngörüsüne de gölge düşürüyor. Japonya Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta parasal genişleme önlemlerini genişletmesi sayesinde dolar karşısında 7 ayın en düşük seviyesine gerileyen yen, hükümeti yendeki yükselişi kontrol etme çabalarının da işe yaramaya başladığına işaret ediyor.

Toparlanma hızının yavaş olabileceğini belirten Tokyo'daki  Citigroup Global Markets'ın baş ekonomisti Kiichi Murachina, bunun ihracattaki toparlanmanın yavaşlığından ve yeniden inşa taleplerinin beklenilenden daha zayıf seyretmesinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Yen, dolar karşısında Tokyo'da 12:12'de 79.83'den 79.48 seviyesine geriledi.

Japonya, yenin, ABD doları karşısında 75.35 düzeyinden 2. Dünya Savaşı sonrası rekorunu kırmasının ardından 31 Ekim'de 8.07 trilyon yen ile rekor seviyede yen satışı gerçekleştirmişti.