Advertisement

Euro Bölgesi son zamanlarda Çin'in yardımını dört gözle izlerken, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin ardından, üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya'dan da destek geldi. Asya'nın dev ekonomileri, Uluslararası Para Fonu IMF vasıtasıyla Avrupa'nın borç krizini çözmesine yardımcı olacak.

Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi, Pazar günü Çin Başbakanı Wang Qishan ile bir araya geldi ve IMF'nin geçtiğimiz ayki "Avrupa'ya yardım" çağrısının ardından bölgeye yardımcı olacaklarını açıkladılar. Ancak her iki ülke de Euro Bölgesi'nin daha fazla çaba göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Japonya ve Çin'in işbirliği içinde hareket ederek, IMF'nin çağrısına cevap vereceklerini belirten Azumi, "Yunanistan'daki ilerlemelere rağmen, Avrupalı ülkeler de daha fazla uğraşmalı" dedi.

Japon Maliye Bakanı Azumi, IMF vasıtasıyla bölgeye sağlayacakları fonlama desteğinin miktarının genüz görüşülmediğini aktardı.

IMF geçtiğimiz ay, Euro Bölgesi'ndeki krizin olumsuz etkilerinin telafi edilmesi için kredilerini 600 milyar dolar artırabileceklerini söylemişti.

Şubat ayının başında da Çin Başbakanı Wen Jiabao, Çin'in Avrupa'ya fonlama desteklerini artırmayı gözden geçirdiklerini, ancak bunun nasıl yapılacağının henüz yetkililerce kararlaştırılmadığını ifade etmişti.