Advertisement

Emtia grubu, Çin'in bankalara uyguladığı zorunlu karşılık faizini düşürmesi ve Euro Bölgesi liderlerinin Yunanistan'ın kurtarma paketini onaylamaya yakın oldukları şeklindeki beklentinin doları düşürmesi sonrası, yükselişini dördüncü güne taşıdı.

Petrol New York'ta, İran'ın Fransa ve İngiltere'ye petrol satışını durdurmasının ardından yüzde 1.9 yükselerek varil başına 105.21 dolara çıktı ve 5 Mayıs'tan bu yana güniçi en yüksek seviyesini gördü. Bakır Londra'da yüzde 2.7 yükselerek ton başına 8,396.50 dolara kadar çıktı ve baz metallerdeki çıkışların da desteği ile, son yedi günde ilk yükselişini gerçekleştirdi.

Çin Merkez Bankası, bankaların kenarda tutmak zorunda oldukları para için uyguladığı oranı, 24 Şubat'tan geçerli olmak üzere, 50 baz puan düşürdü. Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'a verilecek 130 milyar euroluk (172 milyar dolar) ikinci kurtarma paketi konusunda anlaşma sağlamak için bugün Brüksel'de biraraya geliyor. Dolar 16 önemli para biriminin büyük bölümü karşısında değer kaybetti.

Emtia piyasası bilgilendirme bülteni Barratt’s Bulletin'in CEO'su Jonathan Barratt, "Yunanistan sonucu öncesi, genel bir iyimserlik durumu var" dedi ve "Avrupalılar mevcut sorunları çözeceklerini düşünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

24 emtiayı içeren Standard & Poor’s GSCI Spot Endeksi üç gün üst üste yükselerek 17 Şubat cuma günü 689.75 seviyesine çıktı ve 1 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Amerika'da bazı piyasaların tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı bugün bu endeks için güncellenmiş veri yok.

New York piyasası Mart vadeli petrol kontratı, Singapur'da öğle saatlerinde 104.99 dolar seviyesinde seyrediyordu. Kontrat böylelikle dördüncü gün de yükselerek, bu yılın en uzun süreli yükseliş dönemini yaşadı.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME), Çin'deki politika değişikliğinin dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de talebi artıracağı beklentisi ile ton başına 8,315.25 dolar seviyesinde seyrediyordu. Çinko, kalay, kurşun ve nikel fiyatları da yükseldi.

Spot altın yüzde 0.8 yükselerek ons başına 1,737.18 dolara kadar çıktıktan sonra 1,734.45 dolar seviyesine geldi. Gümüş, platin ve palladyum da yukarı yönde hareket etti.

Temmuz vadeli kauçuk, Tokyo piyasasında yüzde 3.1 yükselerek kilogram başına 328.1 yene (ton başına 4,124 dolar) kadar çıktı ve 26 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Kauçuk fiyatları daha sonra kilo başına 326 yene geldi.