Advertisement

Çin'in büyümeyi desteklemek için zorunlu karşılık oranlarını indirmesi ve yenin, dolar karşısında 6 ayın en düşük düzeyine gerilemesinin etkisiyle Japon hisseleri alım ağırlıklı bir gün geçirdi.

Satışlarının yüzde 22'sini Çin'de kaydeden Hitachi Construction Machinery Co. yüzde 3.6 kazanç sağladı. Japonya'nın en büyük tüketici elektronikleri üreticisi Sony Corp. yüzde 3.5 değerlendi. JFE Holdings Inc., Credit Suisse Group AG'nin hisse senedi fiyat tahminini yükseltmesinin ardından çelik üreticilerindeki yükselişe öncülük etti. Universal Entertainment Corp., Wynn Resorts Ltd.'un şirketin hisselerini iskontolu olarak satmasıyla yüzde 21 düştü.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 kazançla 9,482.75 puana yükselerek 4 Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Endeksteki ticaret hacmi son 100 seansta ortalamanın yüzde 54 üzerinde seyretti. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1 artışla 818.65 puandan işlem gördü. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi.

Gelişen ülkelerin parasal genişlemede küresel trendi izlemeye başladığını, bunun da olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Tokio Marine&Takeuchi Fire Insurance Co.'nun portföy yatırımları grup müdürü Shintaro Takeuchi, yendeki yükselişin sona erdiğine ilişkin beklentilerin arttığını belirtti.