Advertisement

Çin'in bankaların munzam karşılık oranlarını indirmesinin ardından ve Euro Bölgesi yetkililerinin Yunanistan'ın kurtarma paketini görüşmek üzere Brüksel'de toplanmaya hazırlanmasıyla Asya paraları, Malezya ringgitinin öncülüğünde yükseldi.

Çin Merkez Bankası 18 Şubat'ta internet sitesinden, 24 Şubat'tan itibaren uygulanmak üzere bankaların munzam karşılıklarını 50 baz puan düşürdüklerini açıkladı. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, bölgedeki hisselerin son 6 ayın en yükseğine tırmanmasının etkisiyle 2. gününde de artış kaydettşç

Çin'in parasal genişlemesinin küresel ekonomi için olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'ın kıdemli analistlerinden Minori Uchida, Yunanistan'a ilişkin iyimserliğin etkisiyle risk iştahının ilerlediğini, bunun da bölge paralarını desteklediğini belirtti.

Malezya ringgiti, ABD doları karşısında yzüde 0.6 değer kazanarak 3.0195 seviyesine çıktı. Güney Kore wonu yüzde 0.3 primle 1,122.25'ten, Filipin pezosu yüzde 0.4 kazançla 42.450'den ve yuan da yüzde 0.07 güçlenerek 6.2948'den işlem gördü.

Bu ayki ekonomik verilerin, Çin'de Ocak ayında konut fiyatlarının sert düşüş kaydettiğine ve ülkenin ihracatlarının 2 yıldan bu yana ilk kez gerilediğine işaret etmesinin ardından Çin büyümeyi destekleyici hamleleri gözden geçirmeye başladı. Societe Generale SA ve Australia&New Zealand Banking Group Ltd., bankaların munzam karşılıklarının yüzde 20.5'e çekilmesinin, finansal sisteme 400 milyar yuan enjekte edeceğini belirtti.