Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, Japonya'nın AA- olan kredi notunu teyit ederken, negatif görünümünü de sabit bıraktı. Kuruluş, orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıflaması hâlinde not indiriminin yapılabileceği uyarısında bulundu.

S&P'nin bugünkü açıklamasında, mevcut kredi notunun, ülkenin yüksek net dışsal varlık pozisyonunu, göreceli olarak güçlü finansal sistemini ve çeşitlendirilmiş ekonomisini yansıttığını belirtti ve yenin, temel uluslararası rezerv para birimi olarak rolüne dikkat çekti.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, bir yandan geçtiğimiz yılki depremden zarar görmüş ve dördüncü çeyrekte yüzde 2.3 küçülmüş olan ekonomiyi desteklemeye çalışırken, bir yandan dünyanın en büyük kamu borcunun yükünü kontrol altına almaya çalışıyor. Noda'nın hâlen daha ülkeye daha güçlü bir finansal temel sağlayacak olak satış vergilerini artırmak için yasa koyucularının desteğini kazanması gerekiyor.

Tokyo'daki Sumitomo Shoji Araştırma Enstitüsü'nün baş ekonomisti Soichi Okuda, S&P'nin not kararının, büyük ihtimalle tüketim vergisinin geçip geçmeyeceği belli oluncaya kadar erteleneceğini söyledi.

Japonya'da bugün açıklanan ticaret rakamları, artan yakın ithalatı, zayıf küresel talep ve güçlü yenin etkisiyle, rekor seviyede açığa işaret etti.

Standard&Poor's, Ocak 2011'de ülkenin kredi notunu AA-'ye çekmesinin ardından Nisan'dan bu yana görünümü negatifte tutuyor.