Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin Merkez Bankası'nın ekonomik büyümeyi desteklemek için bankalara uyguladığı zorunlu karşılıklar faizini düşürmesi sonrası yükseldi. Bu yükseliş ile birlikte, gösterge endeks altı ayı aşkın sürenin en yükseğine çıkmaya hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Seul saati ile 15:09'da 1,066.32 puana çıktı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Filipinler Borsası Endeksi yüzde 1.1'lik çıkış gerçekleştirdi ve rekor seviyeye çıkmaya hazırlanıyor. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 0.8 yükseldi. Vietnam borsası gösterge endeksi, enflasyon endişelerinin azalması ile birlikte yüzde 2.7 yükseldi ve Asya'da en hızlı yükselen endeks oldu. Hindistan'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı.

Materyal ve sanayi sektörü hisse senetleri, Çin Merkez Bankası'nın 24 Şubat'tan itibaren geçerli olmak üzere bankalara uyguladığı zorunlu karşılıklar faizini 50 baz puan düşürmesinin ardından, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki yükselişe öncülük etti. Avrupalı liderler, Yunanistan'ın 130 milyar euro (170 milyar dolar) büyüklüğündeki kurtarma paketini görüşmek üzere bugün Brüksel'de biraraya geliyor.

Seul'de Samsung Asset Management Co. fon yöneticilerinden Lim Chang Gue, "Çin'in hareketi bugün piyasa bekleyişlerini yükseltti ve ilave tedbirlerin alınması için kapasite olduğunu düşünüyorum" dedi ve "Yunanistan'a ilikin tartışmalar sonuçlanma sürecinde gibi görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Ağustos 2011'den bu yana en yüksek seviyede kapatmaya hazırlanıyor. Endeks bu yıl yüzde 16 yükseldi ve gelişmiş piyasaların hisselerini içeren MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 8.9'luk performansı aştı. Brezilya'da Filipinlere'e kadar merkez bankalarının ekonomiyi desteklemek için faiz indirimlerine gitmeleri, fonların gelişen piyasalara yönlenmesine neden oldu. Gelişen piyasalar endeksindeki hisselerin toplam piyasa değeri, bu şirketlerin tahmini karlarının toplamının 10.8 katı düzeyinde. Bu oran gelişmiş ülkeler için 12.9 seviyesinde.