Advertisement

Çin'in munzam karşılıkları indirmesinin, ülkenin yavaşlamasını azaltacağına yönelik spekülasyon üzerine Çin yuanı, ikinci gününde de değerlendi.

Çin Merkez Bankası, 24 Şubat'tan itibaren uygulanmak üzere bankaların rezerv olarak tutması gereken nakit oranını yüzde 20.5'e indirdi. Çin'in en büyük 6. bankası China Merchants Bank Co.'nun Şenzen'deki kıdemli analistlerinden Liu Dongliang, yuanın, bugünkü Avrupalı maliye bakanları toplantısında Yunanistan'ın kurtarma paketinin onaylanacağına ilişkin iyimserlikten de beslendiğini söyledi. Piyasanın ekonomiyi destekleyici daha fazla önlem beklediğini belirten Liu, "Yunanistan'daki iyimserlik de risk iştahını destekliyor" dedi.

Yuan, dolar karşısında yüzde 0.07 kazançla 6.2946 seviyesine çıktı ve 8 Şubat'tan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti. Çin Merkez Bankası yuanın günlük referans faizini yüzde 0.02 artırarak 6.2938 olarak belirledi.

Hong Kong'taki offshore piyasalarında yuan, yüzde 0.07 güçlenerek 6.2925 seviyesine çıktı. 12 aylık teslimatsız yuan kontratları ise yüzde 0.1 değerlenerek 6.2780 düzeyinden işlem gördü.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., 50 baz puanlık munzam karşılık indiriminin finansal sisteme 400 milyar yuan ekleyeceğini, UBS ise bu rakamın 350 milyar yuan olacağını düşünüyor. UBS, bu hamlenin bankalararası likiditedeki sıkışıklıktan kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Avrupalı maliye bakanları bugün Yunanistan'ın 130 milyar euroluk kurtarma paketini görüşmek üzere Brüksel'de bir araya gelecek.