Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin başındaki seviyesinin iki katına çıkması beklenen İspanya'nın borç yükü, ülkeyi "çevre ekonomi" hâline gelmesinden ve Yunanistan'daki krizin sıçramasından koruyan ekonomik avantajlarını da tehdit ediyor.

Euro Bölgesi maliye bakanları bugün Brüksel'deki bir kez daha Yunanistan'ı temerrütten kurtarmanın yollarını arayacak. Finansal krize girdiği esnada İspanya'nın kamu borçlarının, gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 40 ile Euro Bölgesi'nin yüzde 70 ortalamasının altında seyrediyordu. Moody's İspanaya'nın temel kredi güçlerinden birini kaybettiğine dikkat çekerken, Avrupa Birliği de ülkenin borçlarının önümüzdeki yıl ikiye katlanacağını öngörüyor.

10 yıllık İspanyol tahvillerinin getirisi, 10 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisinin yalnızca 31 baz puan altında bulunuyor. Bu oran geçtiğimia yıl 200 baz puanda seyrediyordu. İspanya'nın 10 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 5.25 ile 1 Şubat'tan bu yana 40 baz puanlık fark gösteriyor.

Londra'daki Legal & General Investment Management'ın kredi araştırmaları küresel müdürü Georg Grodzki, zamanın, İspanya'nın aleyhine işlediğini ve bu sebeple borç/GSYH oranı yüzde 100 seviyesine ulaşmadan düşürülmesinin gerektiğini belirtti.