Advertisement

Avrupa hisse senetleti, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'a ikinci yardım paketi konusunda bugün verecekeleri karar öncesi, Çin'in zorunlu karşılıkları düşürmesinin de desteği ile yükseldi. Bu hareket ile birlikte, hisseler, altı aylık zirvelerini daha da yukarıya taşıdı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yukarı yönde hareket etti.

TNT Express NV, United Parcel Service Inc.'nin satın alma teklifini reddetmesinin ardından, bugünün aktif hisselerinden biri olabilir. BP Plc, petrol fiyatlarının son dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkmasından destek buldu.

Stoxx Europe 600 Endeksi, geçen hafta yüzde 1.8 yükseldikten sonra bugün yüzde 0.6 yükselerek Londra saati ile 08:05'te 267.44 puana çıktı. Gösterge endeks bu yıl, Euro Bölgesi'nin borç krizini kontrol altına alacağı beklentileri ve ABD ekonomsindeki toparlanmanın sürmesi ile birlikte yüzde 9.4'lük bir ralli gerçekleştirdi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.3 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Euro Bölgesi maliye bakanları bugün Brüksel'de, bölgedeki ilk temerrütü önlemek için Yunanistan'a verilecek ikinci yardım paketini görüşecek. Toplantıya Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos da katılacak. Görüşmelerin gündeminde, Yunan liderlerden talepler, özel sektör alacaklılar ile borç takası anlaşması, Avrupa Merkez Bankası'nın rolü ve tedbirlerin krizi kontrol altına almaya yetmeyeceği endişeleri yer alıyor.