Advertisement

Geçtiğimiz haftanın kapanışında, bu haftanın gündeminde yine Yunanistan olacağı beklenirken, Çin'den zorunlu karşılık sürprizi geldi. Konut fiyatlarının düşmeye devam ettiği ve yeni verilen kredi miktarının endişe veren seviyelere gerilediği Çin, böylece son 3 ayda ikinci kez zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan indirmiş oldu. % 20,5'e çekilen oran ile piyasalara yaklaşık olarak 60 milyar USD likidite sağlanırken, hükümet yetkililerinin para arzı artışında yaptığı tahminler, Çin Merkez Bankası indirimlerinin yılın geri kalanında da devam edeceğini gösteriyor.

Aslında Çin'e yönelik zorunlu karşılık beklentisi enflasyonun geçtiğimiz ay yükseliş göstermesi ile bir nebze dinmişti ve bu karar normalde piyasaları şimdiki ortalama % 1 primli seyrin ötesine taşımalıydı ama Yunanistan'a ilişkin tedirgin tutum bugün hisse senedi piyasalarında etkisini hissettiriyor. Bugün Türkiye saati ile 17:30'da toplanacak AB Maliye Bakanları toplantısında 130 milyar euroluk ikinci yardım paketi görüşülecek. Paketin onaylanması gerektiğine dair Almanya Başbakanı Merkel'in açıklamaları bugünkü toplantıya dair beklentileri yükseltirken, yine de durumun iyice karmaşık hale gelmesi ve birbirinden çelişkili açıklamalar, piyasaların bugünkü yükselişini kontrollü kılıyor. Toplantıya Yunanistan Başbakanı Papademos ve IMF Başkanı Lagarde'ın katılması toplantının önemini artırırken, toplantının hayal kırıklığı yaratması halinde piyasa oyuncularının başka seçenekleri fiyatlayabileceği görülüyor. Öte yandan Maliye Bakanları'nın nihai kararı 1 Mart'taki AB Liderler Zirvesi'ne ertelemesi de hayli güçlü bir olasılık olarak öne çıkıyor.

Çin ve Yunanistan haberleri ile Avrupa Borsalarında sabah seansında ortalama % 1 primler görülüyor.. İMKB-100 ise % 0,75 artış ile ilk seansı 61,569.84 puandan kapatırken, ABD piyasalarının kapalı olduğu günde pozitif alanda volatil bir seyir izliyor. Sektörel endekslerin tamamına yakını yükselirken, Bileşik Endeksin yılbaşından bu yana geldiği seviye, yukarı yönlü hareketi sınırlıyor.

Dolar Endeksi'nin geçtiğimiz haftadan bu yana düşüşü ile Dolar / TL'deki gerileme haftanın ilk iş gününde devam ediyor. Bir önceki hafta 200 günlük ortalaması olan 1,76'nın altına sarkmakta zorlanan kur, Yunanistan iyimserliği ve ABD verileri ve bugünkü Çİn haberi ile 1,7453'e gevşemiş durumda. EUR/USD paritesi %0,6 yükselişle 1,3217'den işlem görüyor. 2,0261'e gerileyen Döviz sepeti ise Temmuz'11'den beri en düşük seviyesinde.

Dolardaki zayıf seyir ile emtia fiyatları bugün yükselişte. Altnın onsu % 0,4 artışla 1.730 dolara gelirken, haftasonu İran'ın Fransız ve İngiliz şirketlerine petrol ihracını keseceğini açıklaması ile brent petrolün varil fiyatı %1 artış ile 121 dolara dayandı.

Cihan Başkal

Bloomberg HT

Araştırma Bölümü

cbaskal@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Şubat 2012 Pazartesi, 12:55 Misafir niye temkinli, çünkü yok yere 49 binlik ulusal 100 endeksi ortada hala sorunlar varken 62 binlere taşındı...