Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Joerg Asmussen, Yunanistan'ın küresel ekonomi için tehdit olmadığını söyledi.

Asmussen, Alman ekonomi gazetesi Financial Times Deutschland'a verdiği demeçte, Euro Bölgesi maliye bakanlarının bu akşam Brüksel'de düzenleyecekleri toplantıda Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine ilişkin karar alabilmeleri için tüm koşulların yerine geldiğine dikkati çekti.

Yunanlıların, programın kendi çıkarlarına olduğunu ve dışardan zorla kabul ettirilmediğini görmeleri gerektiğini belirten Asmussen, aksi halde programın işe yaramayacağını öne sürdü ve Yunan halkını ülkeyi kurtarmak için hükümetle işbirliği yapmaya çağırdı.

Asmussen, temerrüte düşmemek için mücadele eden Yunanistan'ın küresel ekonomi için tehdit olmadığına işaret ederek, hafta sonu Meksika'da düzenlenecek G20 toplantısına kadar bu yönde bir ilerleme kaydedileceğini vurguladı.

G20 ülkelerinin, Avrupa Birliği (AB) içinde ekonomik ağırlığı yalnızca yüzde 2,5 olan bir ülkenin tüm dünya üzerinde neden böyle bir etkisi olacağını hala anlamadığını belirten Asmussen, söz konusu ülkelerin hala anlamadığı bir başka konunun ise niçin sorunun çözümünde hızla ilerleme kaydedilememesi olduğunu ifade etti.