Advertisement

Avusturya Maliye Bakanı Mari Fekter, toplantıya girişinde basına konuşurken Yunanistan'dan alacaklarının yüzde 70'ini silmeyi kabul eden banka ve finans kuruluşlarından daha fazla indirim talep etti.

Fekter, ''Özel sektör bir miktar daha yardımcı olmak zorunda kalabilir. (Yunanistan'ın borçlarının silinmesinde) ne kadar taahhütte bulunacaklarını net olarak bilmiyoruz'' dedi.

Maliye Bakanı Fekter, toplantıda ellerinde Yunan tahvili bulunduran merkez bankalarının da borç indiriminde rol alabileceğini söyledi.

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Steven Vanackere de, Belçika Flaman (VRT) radyosuna yaptığı açıklamada Yunanistan'ın kamu borcunun hedeflendiği gibi 2020 yılında gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120'sine düşürülmesi için Atina'nın alacaklılarının ''daha büyük zarara'' hazır olmasını istemişti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ise toplantıda Yunanistan'ın halen gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 160'ı düzeyindeki kamu borcunun 2020 yılında yüzde 120'ye düşürülmesinde özel sektörün katkısını netleştireceklerini söyledi.

Schauble, toplantıda ayrıca Yunanistan'ın kurtarma paketi karşılığında uygulayacağı ekonomik programa bağlılığını güvence altına alacak önlemler üzerinde uzlaşma arayacaklarını dile getirdi.