Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki bankalara ucuz likidite desteği sağlayan Avrupa Merkez Bankası'nın ucuz parası kredi sıkışıklığını önlemiş olabilir; fakat Avrupalı bankerleri kârları konusunda endişe duymaktan alıkoyamadı. Avrupalı bankerlerin kârları konusunda kafası karışık.

Avrupa Merkez Bankası'nın 489 milyar euroyu bulan likidite desteğine 3 yıl boyunca bir daha ulaşamayacak olan bankaların, gelecekteki şirket modelleri üzerinde kafa yorması gerekiyor. AMB'nin önümüzdeki hafta büyük ihtimalle son kez bankalara ucuz para sağlaması bekleniyor.

Yatırımcılar ise görüntü netlik kazanana kadar beklemede kalmayı tercih ediyor. Aviva'nın anketine katılan 188 fon yöneticisi Aralık'ın ikinci yarısı ve Ocak ayının başlarında, tavsiye edilenden daha fazla finansal hisseye yatırım yaptı. Ancak finansal sektöre 2012'nin toplamında akan paranın yalnızca yüzde 17 artacağı tahmin ediliyor.

Bankerler, temel problemlerin giderilmediğini ve iyi yönetilen banka ile kötü bankayı çok da ayırt edemediklerini düşünüyor.

AMB özellikle UBS, ING, Barclays, Santander, BBVA ve Intesa SanPaolo gibi ülkelerin büyük bankalarına yardımcı oldu. Fakat yatırımcılar küçük bankaların, AMB'nin ucuz para imkanını kolay bir çözüm için kullanmasından endişeleniyor.

Bu durumda İspanya ve İtalya'daki küçük bankalar, aldıkları ucuz krediyi, carry trade için kullanarak kârlarını artırmaya çalışabilir. Ancak, küçük bankalar zorlukları yanlış değerlendirerek yatırım yaparsa, tahvil faizleri yeniden tırmanabilir ve kayıplar da artabilir.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Şubat 2012 Salı, 11:22 Misafir aynen öyle