Advertisement

Mısırlı resmi bir petrol yetkilisi İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması durumunda, Mısır'ın SUMED adlı petrol boru hattının, Körfez ülkelerinin petrolünün taşınması için alternatif sağlayabileceğini söyledi.

Mısır'da yayınlanan bağımsız El Masry El Yovm Gazetesi'nin haberine göre, Mısır Genel Petrol Şirketi Başkanı Hani Dahi, SUMED Projesi'nin bölgedeki petrolü düşük maliyetler ile büyük miktarlarda taşımak için tasarlandığını belirtti.

Kızıldeniz kıyısındaki Ayni Sukne bölgesinden Akdeniz kıyısındaki Sidi Kirir arasında uzanan hattın projesinin, Mısır,Suudi Arabistan,Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın katılımı ile Arap Petrol Boru Hattı Şirketi tarafından yürütüldüğünü anlatan Dahi, hattın yıllık 117 milyon ton petrolü Akdeniz'e taşıma kapasitesi bulunduğunu kaydetti.

Söz konusu boru hattının petrol endüstrisi anlamında Arap işbirliğini güçlendireceğine işaret eden Dahi, boru hattı sayesinde bölgeye ucuz taşıma maliyetli petrol sunulacağını vurguladı.

İran nükleer programından dolayı Batı ülkelerinin İran petrolüne ambargo uygulaması halinde Hürmüz Boğazı'nı kapatacağı açıklamasında bulunmuştu.

Hürmüz Boğazı'ndan deniz yolu ile günde ortalama 17 milyon varil petrol dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

Hürmüz Boğazı İran'ın dışında Irak, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve kısmen Suudi Arabistan tarafından her türlü deniz taşımacılığı için kullanılıyor.