Advertisement

Artan enerji giderlerinin ekonomik büyümeye zarar vereceği ve hava yolları ve otomotiv sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki kaygılar gelişen piyasa hisselerini son altı ayın en yükseğinden aşağı çekti.

Ham petrol hisselerinin son 9 ayın yükseğinden düşüşe geçmesiyle birlikte Güney Kore'nin en büyük şirketlerinden Korean Air Lines Co. % 5.3 değer kaybetti.Thai Airways International Pcl, son 3 senenin en büyük yıllık zararını yaptığını açıklamasının ardından % 3.5 düştü. Güney Kore'nin bir numaralı otomobil üreticisi Hyundai Motor Co. son iki ayın en düşük seviyesine gerilerken Hint markası Tata Motors Ltd. % 2.4 değer kaybetti. MSCI Gelişen piyasalar endeksi, 24 Şubat'ta son 6 ayın en yükseğine çıkmasının ardından Singapur saatiyle 14:51 de % 0.7 değer kaybederek 1,060.39 oldu. Philippine Borsası % 2 düşerken Güney Koreli Kospi Endeksi ile BSE India Sensex Endeksi % 1.4 er değer kaybetti. Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi, devletin parasal politikaları gevşeterek büyümeye ivme kazandıracağı beklentilerine dayanarak son 3 ayın en yüksek seviyesi çıktı. 

Manulife Asset Management Co. Bankgog'da hisse senedi yatırım direktörü Jintana Mekintharanggur, " Yüksek seyreden petrol fiyatları, belli bir dönem için, zaten hassas olan küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyecek.Yüksek enerji gideleri de enflasyonu hızlandıracak ve bu durum politika yapıcıların büyümeyi desteklemek için faizleri indirme imkanını azaltacak" yönünde görüş bildirdi.

Dünyanın en büyük 5. petrol ithalatçısı Güney Kore Maliye Bakanı Bahk Jae Wan Meksika'da verdiği bir röportajda, yüksek petrol fiyatlarının ülkelerinde enflasyonu hükümetin hedefinin üzerine çıkarabileceğine işaret etti ve bu durumun ekonomi üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını ekledi. IMF Başkanı Christine Lagarde G-20 toplantısı sonrasında yaptığı bir açıklamada : " Dünya ekonomisi, kırılgan finans sistemleri, yüksek devlet ve özel sektör borçları ve artan petrol fiyatlarından dolayı henüz tehlike alanının dışında değil" dedi.