Advertisement

AMB Başkanı Mario Draghi, 3 yıllık sınırsız likidite operasyonunun ardından ve finansal piyasalarda güvenin artmasıyla euronun daha güvenli hâle gelmesi sonucunda, bölgedeki bankaların kredi arzlarını artırmasını beklediğini söyledi.

Bankaların ilk 3 yıllık sınırsız kredileri bu yılın ilk çeyreğinde vadesi dolacak olan tahvillerini geri almak için kullandığını hatırlatan Draghi, bu ikinci kredilerin, reel ekonomideki kredileri genişletmek üzere kullanacağını belirtti.

Frankfurt'taki merkez bankası, kredi sıkılaşmasını önlemek, şirketlere ve tüketicilere verilen kredilerin teşvik edilmesi ve teminatsız bankaların tahvil talebini artırmak için piyasayı ucuz paraya boğuyor. Bloomberg anketine katılan analistler, Avrupa'daki finansal kuruluşların, Aralık'ta operasyonda 489 milyar euro kredi kullanmasının ardından, 29 Şubat'taki 3 yıllık sınırsız kredi operasyonunda da 470 milyar euro talep etmesini bekliyor.

Meksika'daki G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında, güvenin Euro Bölgesi'ndeki finansal piyasalara geri dönmeye başladığını söyleyen Draghi, euronun şu anda Kasım ayındaki G-20 toplantısı zamanından daha güvenli olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finansal Hizmetler Endeksi bu yıl yüzde 18 ralli yaparlen, Avrupa'daki ülkelerin ve bankaların tahvil faizleri düştü ve kıdmeli teminatsız tahvil piyasası da yeniden açıldı. Draghi, şu anda bu likiditenin ekonomi için risk oluşturduğuna ilişkin bir sinyalin görünmediğine de dikkat çekti.