Advertisement

Avrupalı bankaların euro bazında birbirlerine verdikleri üç ay vadeli kredilere uygulanan faiz, 13 ayı aşkın süredir ilk kez Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) politika faizinin altına geriledi.

3 ay vadeli Euribor 48 gündür üst üste düşüyor ve 9 baz puan ya da 0.009 yüzde puanı gerileyerek yüzde 0.997'ye indi. Bu, Ocak 2011'den bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor ve Nisan 2009'dan bu yana en uzun süreli düşüş dönemi yaşanıyor. Bu faiz, 13 Ocak 2011'den bu yana ilk kez Avrupa Merkez Bankası'nın yüzde 1 seviyesindeki politika faizinin altına indi.


3 ay vadeli euribor faizi, AMB'nin 523 bankaya toplam 489 milyar euroluk (656 milyar dolar) rekor miktardaki üç yıl vadeli kredi sağladığı 21 Aralık'tan bu yana sürekli düşüş gösterdi. Avrupa Merkez Bankası yarın da bankalara benzer bir kredi imkanı sağlayacak. Bloomberg News'un anketine katılan 28 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, AMB'nin yarın bankalara 470 milyar euro tutarında kredi sağlaması bekleniyor.

Londra'da Credit Agricole Corporate & Investment Bank sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Orlando Green, "Euribor, risk bekleyişlerinin iyileşmesi ile birlite, AMB'nin kredi sağlamasından bu yana geriledi" dedi ve "AMB'nin bu operasyonu, bankaların likidite sıkıntısına düşebileceği endişelerini ortadan kaldırdı. AMB'nin bu haftaki benzer krediden dolayı, Euribor'un düşmeye devam edeceğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.