Advertisement

Avrupa Borsaları bugün G20 ülkelerinin euro bölgesinin IMF kaynaklarını artırma çağrısını reddetmesiyle satıcılı seyretti.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC hisseleri karının tahminlerden düşük gelmesiyle yüzde 3.9 gerilerken Moeller- Maersk hisseleri ise yüzde 3.7 değer yitirdi.

Erken saatlerde yüzde 1.2 kadar düşen Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0.3'lük gerilemeyle 263.99 puan oldu. Endeks, geçen hafta yüzde 0.4 oranında değer kaybetmişti. Yine de endeks ABD'den gelen ekonomik veriler ve euro bölgesindeki krizin çevreleneceğine dair beklentilerle yüzde 8 yüksekte seyrediyor.

Londra'daki Charles Stanley'de araştırma müdürü olan Jeremy Batsone-Carr, "Piyasaların G20'den farklı birşey çıkmasını beklediğini düşünmüyorum. Asıl mesele güvenlik duvarının hala yetersiz olması. Yüksek petrol fiyatları da yatırımcının kafasındaki diğer bir belirsizlik. Bu da bugünkü riskten kaçışa katkıda bulunuyor" dedi.

Bugün Fransız CAC 40 endeksi yüzde 0.6, Alman DAX yüzde 01 İngiliz FTSE 100 endeksi ise yüzde 0.3 oranında değer yitirdi.