Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, Yunanistan'ın kredi notunu "tercihli temerrüt" seviyesine çekti; ancak tahmin edilen olumsuz etkiyi yaratmadı. Mali krizdeki ülke, 206 milyar euroluk borç yapılandırmasına özel sektörün de katılmasının ardından not indiriminin beklenti dahilinde olduğunu söyledi.

Yunanistan maliye bakanlığı not indiriminin önceden duyurulmuş olduğunu ve sonuçlarının da öngörülüp, planlandığını belirterek, ülkenin kontrolsüz temerrütünü önleme çabasına destek olan Euro Bölgesi ülkeleri tarafından da üzerine eğilindiğini söyledi.

Atina Hükümeti'nin borç takası anlaşmalarını gerekçe gösteren S&P, Yunanistan'ın kredi notunu CC seviyesine düşürerek, temerrütün yalnızca 2 kademe üstü olarak belirledi. S&P'nin not indirimi, geçtiğimiz haftaki Fitch Ratings Co.'nun Yunanistan'ın notunu C seviyesine, Moody's'in ise ülkenin notunun en düşük seviyeye çekileceği açıklamalarını izledi.

Yunanistan geçtiğimiz hafta 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketi anlaşmasıyla birlikte, özel sektör kreditörlerinin ülke tahvillerinde yüzde 53.5 oranında zarar yazılması konusunda da anlaşıldığını açıkladı.  

Uluslararası Takas ve Türevler Birliği'nin kurallarına göre, yeniden yapılandırma, CDS kullanımını artırabilecek gönüllülük esasına karşı kollektif bir müdahaleye sahne oldu.

Herkesin böyle bir takasın olacağını bildiğini belirten New York'taki Credit Suisse Group AG'nin faiz stratejistlerinden Ira Jersey, etkinin büyük oranla aşılmış ve piyasada fiyatlanmış olduğunu söyledi.