Advertisement

Bilgisayarlar için bellek çipi üreten Japonya'nın en büyük şirketlerinden Elpida Memory Inc., yarı iletken fiyatlarındaki düşüş ve yeni finansman sıkıntısı gerekçeleriyle iflas başvurusunda bulunmasıyla, teknoloji dünyasında bilgisayarlardan, tablet bilgisayarlara ve akıllı telefonlara kayan küresel akım da ilk kurbanını ilan etmiş oldu.

Japon Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 5 çeyrek üst üste para kaybetmiş olan Elpida Inc., dün 448 milyar yene ulaşan yükümlülükleriyle birlikte Tokyo Mahkemesi'ne iflas başvurusu yaptı.

Son 5 yılda piyasa değeri yüzde 95 düşmüş olan Elpida, Apple Inc.'in iPad ve İPhone'ları için elde taşınır cihazlar üretme konusunda Güney Koreli Samsung Electronics Co. gibi yapmayı ve ayakta durmayı başaramadı.

Tablet bilgisayar satışları son çeyrekte ikiye katlanır, akıllı telefon talepleri yüzde 47 artış kaydederken, kişisel bilgisayar ihracatları düştü.

PC'lerden akıllı telefonlara kayan küresel bir değişimin olduğunu ve Elpida'nın buna ayak uydurma konusunda başarısız kaldığının altını çizen Taurus Investment Securities Co.'nun analistlerinden Hyung Sik, taşınabilir hard disklerin paranın merkezi olduğunu, Samsung ve diğer Koreli şirketlerin, bu piyasanın yüzde 70'ini kontrol ettiğini, Elpida'nın ise daha fazla dayanamadığını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Mart 2012 Pazartesi, 19:39 Misafir yener
02 Mart 2012 Cuma, 20:44 Misafir s.a üzücü fakat ders alınması gereken bi haber ve iflas.kişi veya kurumlar kendisinidegişime adapde etmeli,etmezse silinir veya yavaşlar.