Advertisement

Uluslararası piyasalar, petrol fiyatlarındaki gevşemenin, enflasyon baskılarının ekonomik teşvik politikalarını yolundan çıkaracağı endişelerini azaltmasından dolayı biraz rahatladı. Asya hisse senetleri ve gelişen ülke para birimleri değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, gün içinde yüzde 0.3 kadr düştükten sonra, Tokyo saati ile 14:13'te yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Hindistan'de Sensex Endeksi yüzde 1.3 yükseldi ve Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'lik yukarı bir hareket yaptı. Malezya para birimi ringgit dolar karşısında yüzde 0.5 değer kazanırken, Güney Kore wonu yğzde 0.2'lik bir yukarı hareket gerçekleştirdi. Petrol yüzde 0.5 değer kaybederek varil başına 108.04 dolara geriledi.

Hong Kong'da Baring Asset Management Ltd. çoklu varlık strateji müdürü Khiem Do, "Yüksek petrol fiyatı Hindistan için uzun vadede olumsuz bir faktör, ancak 130 dolar seviyesi aşılmadığı sürece, bütçe açığı ve enflasyon rakamları üzerinde önemli bir etkisi olmamalı" dedi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 1.3431 dolar seviyesine çıktı. Avrupa Merkez Bankası bugün, bölge bankalarına, ikinci kez, sınırsız miktarda üç yıl vadeli kredi sağlamaya hazırlanıyor. Bugün ABD'de açıklanacak olan Ocak ayı dayanıklı tüketim malları siparişlerinin düşmesi ve Şubat ayı Tüketici Güveninin ise iyileşmesi bekleniyor. Son beş çeyrektir sürekli zarar açıklayan Elpida Memory Inc., Japonya'da son iki yılın en büyük çaplı iflası oldu.