Advertisement

Piyasa değeri bakımından Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc, borçlarının yeniden değerlemesinden elde ettiği muhasebe kazançlarının da desteğiyle 2011'deki tüm yıllık karını yüzde 27 artırdı ve analistlerin beklentisini tutturdu.

Londra merkezli, ancak operasyonlarının yüzde 90'ı İngiltere dışında bulunan bankanın bugün yaptığı açıklamasına göre, net kazançlar 2011'de bir yıl öncekine göre 13.2 milyar dolardan 16.8 milyar dolara yükseldi. Beklenti, bankanın net gelirnin 16.5 milyar dolar olarak gerçekleşeceği yönündeydi. Banka, borçlarının değerlemesinden 4.16 milyar dolar kazanç sağladı.

Bankanın CEO'su Stuart Gulliver, 2011'de önemli bir kazanç kaydettiklerini, ancak önlerinde hâlen daha güçlü rüzgarların olduğunu belirterek, 2012'de yönetimlerini güçlendireceklerini söyledi.

Kuzey Amerika'daki kötü krediler için 65 milyar dolar ayırmasının ardından HSBC hem maliyetleri azaltıyor hem de daha az kârlı piyasalardan uzaklaşıyor. Banka, Ağustos ayında yatırım bankacılığındaki kazançların düşmesiyle 3.5 milyar dolarlık maliyet azaltımı için 30 bin kişilik istihdam kesintisi yapacaklarını açıklamıştı.

HSBC'nin maliyet/kazanç oranı ise yüzde 55.2'den yüzde 57.5'e çıktı. Bu rakam HSBC'nin yüzde 48-52 hedefinin üzerine karşılık geliyor. Bankanın kârlılık göstergesi hisse senedi getirileri de geçtiğimiz yıl yüzde 9.5'ten yüzde 10.9'a yükselse de, yüzde 12-15 hedefinin altında kaldı.