Advertisement

ABD MORALLENDİ

Haftaya G-20 zirvesinden çıkmayan sonuç ve yüksek petrol fiyatıyla başlayan küresel piyasalar günün devamında kayıplarını telafi ettiler. Avrupa'dan % 1 ve üzerinde kayıpları devralan ABD Borsaları gelen konut verisiyle morallendi. S&P ve Dow Jones'in de kendi içinde ayrıştığı günde Dow % 0.01 düşüşle 12.981 puandan günü tamamladı. S&P 500 ise % 0.14 artışla 1.367 puandan kapandı. Özellikle, sert düşüşlerle açılan banka hisselerindeki toparlama ile endekslerde % 1 civarında yukarı hareketler görüldü. Dolar Endeksi % 0.19 düşüşle 78.38'de, ABD 10 yıllık tahvili ise % 1.9359 bileşik faizden işlem görüyor. S&P 500 Endeksi % 0.12 artışla vadeli kontratlarda işlem görüyor.

AVRUPA'DA BEKLEYİŞ HAKİM

Sakin piyasaya gelen S&P haberleri bekler konumdaki işlemciler tarafından not edildi. EFSF'in kredi notunu negatif izlemeye alan derecelendirme kuruluşu Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu 'Tercihli Temerrüt' seviyesine indiren kuruluş bono takası bitene kadar notu burada tutacağını bildirdi.

Yunanistan özel sektör kreditörleriyle bono takası sürecini hala yürütüyor ve yapılan çağrı sonucunda ellerinde tuttukları bonoların nominal değerlerinin % 53.5'ine razı olan kreditörlerin takas için 8 Mart'a kadar süreleri var. Euro / Dolar 1.3435'e yükselirken, artış % 0.28 düzeyinde. Kıtada asıl beklenen gelişme ise Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılacak olan 3 yıl vadeli ve % 1 faizli fonlama olacak. İlki Aralık ayında yapılmış olan ihale sonucunda 500'den fazla finans kuruluşu 489 milyar Euro borçlanmış ve fonlama sıkıntılarını gidermişti.

ASYA'DAN DİRİLİŞ HAMLESİ

Haber akışının zayıflığı ve bekleme modu içerisinde zayıf kar satışlarına sahne olan Asya'da ilk işlemler kırmızıya işaret ederken günün devamında risk iştahındaki toparlanma izleniyor. Japonya'da son kalan yarı iletken üreticilerinden Elpida iflas başvurusu yaparken Nikkei önce % 0.8 gevşedi ardından ise % 0.92'lik artışla yoluna devam ediyor. Çin'de Şanghay'da asgari ücrete zam yapıldı. % 13 zam alan en düşük ücretlinin maaşı böylece 230 Dolar'a yükselmiş oldu. Hükümetin hesaplarına göre zamların 2011 ile 2015 arasında ortalama % 13 olarak yapılması planlanıyor. Çin'de şehirleşmiş yerleşim yerlerinde işsizlik oranı % 4.1 seviyesinde. Son 3 ayın zirvesine yükslelen Şanghay Bileşik Endeksi kar satışlarının ardından % 0.39 primli.

Petroldeki düşüş de Asya borsalarına destek olurken, Türkiye gibi cari açık ve enflasyonla mücadele eden Hindistan borsası Sensex dün % 2.7 gerilerken bugün % 1.8 yukarıda. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.09 yukarıda.

EMTİADA GERİ ÇEKİLME

Petroldeki geri çekilme birçok varlığa nefes aldırırken Euro'daki kuvvetli seyir ve geri dönmeye çalışan risk iştahı da petrole yardımcı oluyor. ABD tipi ham petrol varil başına 108.47 Dolar okunurken Brent petrol 123.91'de. 24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi % 0.55 geri çekilirken bugüne sakin başlıyor. Değerli metallerde karışık seyir görülürken gümüş ve altında alımlar yaşanıyor. Spot altın ons başına 1.772 Dolar'dan alıcı bulurken nakit gümüş ons başına 35.51 Dolar'dan işlem görüyor. IMF'in global büyüme vurgusu sonrasında düşen bakır ise bugün vadeli işlemlerde % 0.39 yukarıda.


Tarım emtiasında ise karışık seyir görülüyor. Hava şartlarının izin vermediği soyada 5 ayın zirvesindeki hareket devam ediyor, mısır ve buğday ise cılız kayıplarla yoluna devam ediyor.

İMKB 100 VE FAİZDE SATIŞLAR VAR, DÖVİZ SAKİN

İMKB'deki şirketlerin 2012 beklenen Fiyat / Kazanç oranının 9.6'ya kadar yükselmesinin ardından son 5 yılın ortalamalarına döndüğü görülmüştü. Değerlemelerin daha ileri gidemeyeceği yönünde gelen raporlar endekse kar satışları olarak yansıdı. % 1.53 geri çekilmeyle 58.821 puana inen endekste deteğin nereden geleceği izleniyor. İşlem hacmi zayıflayan ve sanayi hisselerinin bankalardan fazla düştüğü günde petrol fiyatı da denklemin içine girmiş bulunuyor. Yaklaşık olarak 1 Dolar'lık petrol artışının cari açığa etkisi 500 milyon Dolar olarak hesaplanıyor. Enflasyona etkisinin kısa vadede olumsuz olabileceğini bekleyen ve bunun da Merkez Bankası'nın gevşek politikasını baltalayacağını düşünen işlemciler faiz cephesinde de satışa yöneldiler. Gösterge tahvil günü % 9.34 bileşikten tamamladı. Günü sakin tamamlayan varlık ise Sepet Kur oldu. 2.07'nin altında kalan kura 1.7635'lik Dolar / TL eşlik ediyor ve Euro / TL'de gelinen seviye 2.3706 oldu.

Bugün beklenen veri akışı şu şekilde:

- TCMB son faiz toplantısının tutanaklarını açıklayacak 14:00

- ABD'de Ocak ayı dayanıklı mal siparişleri açıklanacak 15:30

- ABD'de Aralık ayı ve 4. çeyrek S&P Case-Schiller konut fiyat endeksi açıklanacak 16:00

- ABD'de Şubat ayı CB tüketici güveni açıklanacak 17:00

- ABD'de Şubat ayı Richmond FED İmalat Endeksi açıklanacak 17:00

- Finlandiya parlamentosu 2. Yunanistan kurtarma paketini oylayacakTwitter.com/Gokhan_Sen

Gökhan ŞEN

Bloomberg HT Araştırma Bölümü