Advertisement

Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yarın bölge bankalarına ikinci kez üç yıl vadeli sınırsız kredi sağlaması öncesi önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kazandı.

17 ülkenin ortak para birimi, AMB'nin uzun vadeli refinansman operasyonunun (LTRO), Avrupa'nın krizi çözmede zorlandığı yolundaki endişeleri azaltması ve bunun da yüksek getirili varlıklara yönelik talebi artırması sonrası, yen karşısında erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı. Avustralya doları, hisse senetlerinin değer kazanması ile birlikte, ABD doları karşısında değer kazandı. Yen, traderların Japon para biriminin dün son dokuz ayın en düşük seviyesine inmesinin çok hızlı bir hareket olduğunu düşünmeleri ile birlikte, dolar karşısında dünkü kazançlarını korudu.

Sydmey'de Royal Bank of Canada sabit getirili menkul kıymetler ve Döviz stratejisti Michael Turner, "Üç yıl vadeli LTRO muhtemelen euro için biraz kilit bir faktör olacak ve haftanın kalan kısmında tonu belirleyecek" dedi ve "Likidite risk varlıkları için iyi ve euro bu senaryolardan destek bularak iyi bir seyir gösterme eğiliminde" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa ortak para birimi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 06:38'de 1.3443 dolara çıktı. Euro yen karşısında, erken saatlerdeki yüzde 0.6'lık kaybını geri alarak, yüzde 0.3 yükselerek 108.35 yen seviyesine ulaştı. Yen dün dolar karşısında 80.61 seviyesine çıktıktan sonra, bugün de 80.60 seviyesinde kaldı. Avrupa ortak para birimi dün 81.67 seviyesine gerileyerek 31 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesine indi.

Bloomberg News'un anketine katılan analistlerin tahminlerine göre, Avrupa bankalarının AMB'den yarın 470 milyar euro (632 milyar dolar) tutarında 3 yıl vadeli kredi alması bekleniyor. 21 Aralık'taki önceki LTRO'da bankalar 489 milyar euro kredi kullanmıştı.

Asya hisselerinin gösterge endeksi MSCI Asya Pasifik yüzde 0.7 yükseldi. Avustralya Doları ABD doları karşısında yüzde 0.2 yükselerek 1.0782 dolara çıktı.