Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Almanya parlamentosunun Yunanistan için hazırlanan ikinci kurtarma paketini onaylamasının ardından değer kazandı. Gösterge endeks Stoxx Europe 600, bu hareket sonrası dünkü kaybını geri aldı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yükseldi.

PSA Peugeot Citroen, General Motors Co.'ya hisse satacağı yolundaki konuşmaların desteği ile yüzde 7 sıçradı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselişle, Londra saati ile 08:48'de 264.88 puana çıktı. Endekste, düşen bir hisse karşılığı üçün üzerinde hisse değer kazandı. Endeks bu yıl, şimdiye dek, yüzde 8.3'lük bir ralli gerçekleştirdi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7'lik bir yükseliş gerçekleştirdi.

Commerzbank AG'nin Londra ofisinden küresel hisse senetleri ekonomisti Peter Dixon, "Almanya ekonomisinin iyiye dömesi ve bence, Alman ekoonomisinin 2012'de daha güçlü seyredeceğine yönelik işaretler ile birlikte, şirketlerin kar rakamlarının yukarı yönde revize edilmesi için kapasite var" dedi.

Avrupa hisse senetleri dün, G20 ülkelerinin, Euro Bölgesi'nin Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kaynaklarını artırma çağrısını reddetmelerinin ardından yüzde 0.3 düşmüştü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün Avrupa'da işlemlerin kapanmasının ardından, Yunanistan'ın kurtarma paketinin parlamento oylamasından galibiyetle çıktı. Merkel, kanun yapıcıları, "Yunanistan'ın eurodan çıkarılmasının hesaplanamaz bir hasar açma riski var" şeklinde uyardı.