Advertisement

Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) Yunanistan'ın kredi notunu ''tercihli temerrüt'' seviyesine indirmesini not ettiklerini söyledi.

Juncker yaptığı açıklamada, S&P'nin kararının ya da başka bir kredi kuruluşunun benzer kararının beklendiğini belirterek, bu kararı, özel sektör kreditörleriyle yapılacak tahvil takası konusunda ''dikkate aldıklarını'' vurguladı.

Tahvil takası planına (PSI) özel sektörden güçlü bir katılım beklediğine dikkati çeken Juncker, tahvil takasının tamamlanmasının ardından Yunanistan'ın kredi notunun ''CCC'' seviyesine tekrar yükseltilebileceğine ilişkin S&P'nin açıklamasını da ''not ettiklerini'' bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), dün akşam Yunanistan'ın ''CC'' olan uzun vadeli kredi notunu ile ''C'' olan kısa vadeli kredi notunu ''SD'' olarak bilinen ''tercihli temerrüt'' seviyesine çekti.

S&P, karar gerekçe olarak Yunanistan hükümetinin özel sektör kreditörleriyle yaptığı borç takas anlaşmasını gösterdi.

Bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de geçen hafta ''Yunanistan'ın yakın vadede yüksek olasılıkla temerrüte düşeceğini'' gerekçe göstererek ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu düşürmüştü.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının geçen hafta 14 saat süren toplantısında, Yunanistan'a 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketine yeşil ışık yakmıştı.

Özel banka ve finans kuruluşları, ikinci kurtarma paketinin ön şartı olan borç indiriminde gece boyunca süren pazarlıkların ardından Atina yönetimiyle daha önce uzlaştıkları oranları revize etmişti. Bankalar adına Euro Bölgesi'yle müzakereleri yürüten Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Yunan tahvillerinin değerinde nominal yüzde 53,5 ve reel yüzde 75 indirimi kabullenmişti.

Yunanistan Maliye Bakanlığı: Beklenen bir karar

Yunanistan Maliye Bakanlığı, S&P'nin Yunanistan'ın kredi derecesini tercihli temerrüde (SD) düşürmesinin beklenen bir karar olduğunu bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, ülkenin kredi notunun düşürülmesinin Yunan bankacılık sektörü ve likiditesine etkisi olmadığı belirtilirken, S&P'nin "beklendiği gibi" Yunanistan'ın derecesini 'SD'ye, kolektif eylem maddesi (CAC) doğrultusunda özel sektör katılımlı gönüllü tahvil takası planına (PSI) uygun menkullerin listesini de D'ye düşürdüğü kaydedildi.

Açıklamada bu hamlenin önceden ilan edildiği ve bütün sonuçları Avrupa Konseyi ve Eurogroup'un ilgili kararı ve planı çerçevesinde öngörüldüğü belirtildi.

Not düşürmenin Yunan bankacılık sistemi ve likiditesine bir etkisi olmayacağı vurgulanan açıklamada "PSI teklifi açıkken Yunanistan'ın kredi derecesi 'SD' olarak kalacaktır ve PSI'ın tamamlanmasıyla yeniden yukarı doğru bir derecelendirilme beklenmektedir" denildi.