Advertisement

ABD'nin 20 kentinde konut fiyatları Aralık ayında beklenenden daha hızlı düşerek, konut piyasası krizinin başladığı 2006 yılının ortasından bu yana en düşük seviyeye indi. Bu durum, hacizlerin sektördeki toparlanmayı olumsuz etkilemekte olduğunu işaret ediyor.
 
20 kentteki konut fiyatlarını ölçen S&P/Case-Shiller Endeksi Aralık ayında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 düştü. Bu veri Kasım ayında yüzde 3.9 gerilemişti. Bloomberg News'un anketine katılan 31 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 3.7 gerilemesi bekleniyordu.

Sorunlu konutların piyasaya geri dönüyor olması, fiyatların bir süre daha düşeceğini işaret ediyor. Bu durum, alıcıların konutların daha da ucuzlamasını beklemesine neden olurken, inşaat faliyetlerini engelliyor. Konut satışları verisinde bir miktar istikrar görünürken, konut değerlerinin toparlanmasının zaman alacağı kaydediliyor ve bu durum, Fed'in konut piyasasındaki sıkıntının ekonomik toparlanmaya yönelik çabaları olumsuz etkilediği görüşünün altını iziyor.

BNP Paribas'ın New York ofisinden ekonomist Yelena Shulyatyeva, "Fiyatlar bu yıl boyunca ve gelecek yılın başlarında düşmeye devam edecek" dedi ve "Arz tarafında durum kötüleşmeye devam edecek. Zira konut hacizlerinde artış var. Fiyatlardaki aşağı trend birçok alıcının bu kararını ertelemesine neden oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 4.1 ile yüzde 3.2 düşüş arasında değişti.